Hírek
2011. November 12. 07:02, szombat |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Radioaktív sugárzást mértek Magyarországon
Magyarországon is észlelték a radioaktív szint minimális emelkedését – közölte Sáfrány Géza, az Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet (OSSKI) sugárbiológiai laboratóriumának főigazgatója pénteken.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) pénteken tájékoztatott arról, hogy alacsony szintű radioaktív sugárzást észleltek Csehországban és Európa más pontjain, de hozzátették: a jód-131 részecskék nem jelentenek veszélyt a lakosság egészségére.
A NAÜ-t a cseh sugárbiztonsági intézet tájékoztatta arról, hogy az utóbbi napokban igen alacsony mennyiségű jód-131 jelenlétét mutatták ki az ország légkörében. A bécsi székhelyű ENSZ-intézmény szerint hasonló jelenség mutatkozott más európai helyszíneken is.
Az OSSKI főigazgatója azt mondta: az országszerte több nagyvárosban található sugárvédelmi decentrumok közül csak két helyen, a budapesti és a miskolci mérőállomásokon mérték a jód-131 részecske megemelkedését. Az 1986-os csernobili és a 2011-es fukusimai atombalesetnél is ilyen jód-131 szabadult fel nagy mennyiségben – tette hozzá.
Ennek kapcsán megjegyezte, hogy az ez év márciusi japán katasztrófa után Magyarország egész területén ki lehetett mutatni a radioaktív szint minimális megemelkedését, de az sem volt akkora mértékű, hogy az emberi egészségre bármilyen veszélyt jelentett volna. A most mért értékek pedig messze alatta vannak az akkori sugárzási értékeknek, így egészségügyi kockázat most sem áll fenn – hangsúlyozta a főigazgató.
Sáfrány Géza – a NAÜ-höz hasonlóan – azt mondta, egyelőre sem a radioaktív szint okát, sem annak forrását nem sikerült azonosítani, de szinte kizárható, hogy köze lenne a fukusimai balesethez.
A főigazgató szerint időnként előfordul, hogy egy-egy mérésnél a radioaktív szint megemelkedését észlelik, de ennek okát sokszor nem sikerül kideríteni. Mint kifejtette: a mostanihoz hasonló, minimálisan megemelkedett jódszintnek több oka is lehet. A nukleáris medicinában, például pajzsmirigydaganatok kezelésénél rutinszerűen használnak radiojódot. Ahol ilyen készítményt gyártanak – például Budapesten is több helyen –, annak környezetében olykor kimutatható a radioaktív jód szintjének a megemelkedése, de az egészségre ez sem jelent veszélyt – emelte ki Sáfrány Géza.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 14. 07:20, kedd | Belföld
Nagy Márton szerint új aranykor köszönthet be az amerikai-magyar kapcsolatokban
Az amerikai és a magyar kapcsolatokat új alapokra kell helyezni, a kétoldalú viszonyban új aranykor köszönthet be - mondta hétfőn közzétett Facebook- videójában Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
2025. Január 14. 07:19, kedd | Belföld
OH: január 20-ig lehet kérelmezni az iskolakezdés halasztását
Legkésőbb január 20-a éjfélig lehet beadni a tankötelezettség kezdő időpontjának halasztásáról vagy korábbi megkezdéséről szóló kérelmeket - közölte az Oktatási Hivatal (OH) hétfőn az MTI-vel.
2025. Január 14. 07:18, kedd | Belföld
János Zsigmond-díjjal tüntették ki Kövér László házelnököt Kolozsváron
János Zsigmond-díjjal tüntette ki Kövér Lászlót, az Országgyűlés elnökét a Magyar Unitárius Egyház hétfőn este Kolozsváron, a vallásszabadság napja alkalmából tartott ünnepi istentiszteleten.