Hírek
2011. November 17. 14:14, csütörtök |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
A sárga csekk rabságában
Nagymértékben készpénzorientáltak a magyarországi háztartások, holott elvileg megvolna a lehetőségük arra, hogy sárgacsekk- és készpénzmentesebben intézzék fizetnivalóikat.
Derül ki egy, a napokban publikált jegybanki kutatásból, amelyről a Napi gazdaság számolt be.
A Takács Kristóf által jegyzett tanulmány megállapítja, hogy a készpénzmentes fizetési módok alacsony elterjedtségének az okait elsősorban nem a háztartások és a pénzforgalmi szolgáltatók kapcsolatában kell keresni.A lakosság elvben ugyanis készen állna, hiszen a háztartások 89 százaléka rendelkezik legalább egy bankszámlával - ezek közül minden második egynél többel is -, 85 százaléka pedig legalább egy bankkártyával.
A bankkártya- és bankszámla-ellátottsági adatokból azonban nem lehet következtetni arra, hogy a lakosság szívesen és gyakran használná ezt a készpénz-helyettesítő eszközt, a nagyfokú elterjedtség valószínűleg nem tükrözi a háztartások valós keresletét. Sokkal inkább indokolható sok pénzforgalmi szolgáltató azon gyakorlatával, miszerint lényegében automatikusan biztosítja a bankkártyát minden ügyfelének.
Mivel sokan már bankszámlára kapják a jövedelmüket, ezért jellemző, hogy gyakran a hónap elején, vagy a számlák sárga csekken való befizetése előtt, bankautomatából egy vagy két részletben veszik fel az egész hónapra szükséges készpénzmennyiséget. A felmérés szerint a készpénzhasználat magas aránya - ide értve a sárga csekkek használatát is - sokkal inkább a fizetési műveletekkel kapcsolatos régi szokások erős jelenlétére, valamint sok esetben az ügyfelek nem kellő mértékű informáltságára vezethető vissza.
Emellett gyakran szerepet játszhat a bizalom hiánya is, ami nem feltétlenül a pénzforgalmi szolgáltatókkal kapcsolatos, sokkal inkább a fizetési műveletben részt vevő harmadik szereplőkhöz, a szolgáltatókhoz és a kereskedőkhöz köthető. Ez látható a bankkártyás fizetések vizsgálatakor, illetve ezzel indokolható az is, hogy a csoportos beszedési megbízás még mindig nem tudott jelentős szerepre szert tenni.
Fontos tényező, ami a készpénzigényes fizetési módokat előnyhöz juttatja, hogy ezeknél a költségek nem az ügyfelek oldalán, illetve nem közvetlenül a fizetési tranzakcióhoz kapcsolódva merülnek fel, szemben az elektronikus fizetési módok többségével. Ez elsősorban a távollévők közötti, rendszeres tranzakciók során gátolja a készpénzmentes fizetések nagyobb mértékű elterjedését.
Az elektronikus fizetések nagymértékű elterjedését gátló lényeges tényező az is, hogy sok esetben akkor sem lehet készpénzmentes módon fizetni, ha az ügyfeleknek lenne erre igénye. Az sem csökkenti a sárga csekkek népszerűségét, hogy amennyiben egy átlagos háztartás a postán sorban állva szeretné ily módon elintézni befizetési kötelezettségeit, és nem szeretne semmivel sem késedelembe esni, akkor havonta átlagosan több mint kétszer kell ellátogatnia a postára.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 28. 10:11, szombat | Belföld
Kórházba került Keleti Ágnes
Keleti Ágnest szerdán szállították fővárosi otthonából a budapesti Honvédkórházba, szívelégtelenséggel és légzési nehézségekkel – értesült a Nemzeti Sport a családhoz közeli forrásból.
2024. December 28. 10:07, szombat | Belföld
A szilveszteri tűzijátékok biztonságos használatára figyelmeztet a katasztrófavédelem
A szilveszteri tűzijátékok biztonságos használatára hívta fel a figyelmet az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
2024. December 28. 10:05, szombat | Belföld
Több mint tízezer esethez hívták a mentőket karácsonykor
December 24. és 26-a között 10 677 esetben riasztották a mentőket Magyarországon, a hívások csaknem egyharmada Budapestről és Pest vármegyéből érkezett
2024. December 27. 08:29, péntek | Belföld
Rétvári Bence: januártól átlagosan 21,2 százalékkal tovább nő a tanárok és az óvónők bére
Magyarország történetének legnagyobb tanárbéremelése zajlik: az idei 32,2 százalékos emelkedés után januártól átlagosan 21,2 százalékkal tovább nő a tanárok és az óvónők bére